Get back on track with kybun products

Whether you’re at work, at home, playing sport or simply relaxing – injuries can occur at any time. Unfortunately, preventative measures cannot always ensure that you avoid them.

In cases like this, effective rehabilitation is essential. It is important to heal wounds using the right tools and methods. Time and the type of rehabilitation play an important role. No matter what the type of therapy, it should take up as much time as necessary and take place as quickly as possible in order to ensure that you can make a swift and full recovery.

kybun shoes and the kybun mat meet both of these requirements. Each individual rehabilitation exercise you do is far more effective when using the soft, springy surface, which leads to speedy and effective results. This is due to the quality of the material. The polyurethane in kybun shoes and the kybun mat means the mat or shoe always cushions against the pressure from the weight of the body. As a result, your feet and the rest of your body are constantly moving, which exercises the deep inner muscles and releases tension.


Medical professionals are impressed with the effects of kybun products
Erika Wissman has a thing or two to say about the practice of holistic therapy methods.
“I broke three vertebrae in an accident eight years ago and I’ve suffered from neurological problems ever since. If I wear normal shoes, I get pain in my thoracic spine and suffer from neck tension. I get bunions sometimes too. Thanks to my kybun shoes, I now have no problems walking. It’s just amazing. They’re so comfortable to walk around in and I can hardly feel the bunion anymore.”

Medical professionals have been impressed by the therapeutic benefits of kybun shoes and the kybun mat within the context of foot surgery.

“The extraordinary absorption properties of kybun shoes make them perfect for patients with arthritis in the legs. The shoes provide a high level of comfort to the wearer as they go about their daily activities. We are able to reduce our patients’ pain medication thanks to the kybun shoes. As a result, the shoes play a key role in the therapy process,” explains a delighted Dr med. Markus Müller, consultant for orthopaedic surgery certified by the Swiss Medical Association.

V tomto listu nejsou žádné novinky.


Customer testimonials

Erika Eggenberger, poštovní doručovatelka, Švýcarsko

Erika Eggenberger, poštovní doručovatelka, Švýcarsko

Od června 2009 nosím boty kyBoot při své práci jako poštovní doručovatelka a pokud je to možné i ve veškerém volném čase. Nemám už prakticky žádné bolesti zad. Také moje žilní onemocnění jako by se rozplynulo. Jsem nadšená a jen nerada nosím jiné boty.

MUDr. Andreras Gòsele-Koppenburg, vedoucí lékařského centra švýcarského olympijského týmu, ředitel kliniky Crossklinik v Basileji, Švýcarsko

MUDr. Andreras Gòsele-Koppenburg, vedoucí lékařského centra švýcarského olympijského týmu, ředitel kliniky Crossklinik v Basileji, Švýcarsko

„V rámci mé práce sportovního lékaře u národního týmu bobistů v Kanadě jsem měl možnost vyzkoušet boty kyBoot při lehčích sportovních aktivitách každý den. Jejich koncept mě velice přesvědčil. Chůze je velmi příjemná a především tělesně aktivní. Člověk cítí velmi dobré tlumení  a trojrozměrný pohyb podrážky, který však nikdy nepociťuje jako nestabilní nebo nepříjemný. Právě já, který mám výrazně vydutou nohu se zřetelnými výčnělky v oblasti nártu, jsem člověk s tzv. problematickýma nohama. Boty mému tvaru nohou a mým potřebám od počátku velmi vyhovovaly a já jsem mohl po mnoha letech poprvé nosit boty bez vložek.“

MUDr. Konrad Birrer, primář FMH chirurgie, sportovní lékařství SGSM/Luzern, Švýcarsko

MUDr. Konrad Birrer, primář FMH chirurgie, sportovní lékařství SGSM/Luzern, Švýcarsko

Propriocepce (pozorování pohybů a polohy těla v prostoru) a proprioceptivní trénink jsou velmi důležité v prevenci zranění. Boty kyBoot jsou efektivním nástrojem pro tento trénink, mohou se nosit celou dobu a jsou velice pohodlné.  Tak člověk bez námahy neustále trénuje. Účinek jsem naposledy mohl vyzkoušet sám na sobě. Bez specifické terapie jsem si mohl vyléčit přetížené Achillovy šlachy tím, že se díky nestabilní podrážce posílily stabilizátory hlezenních kloubů a uvolnilo se přetížené svalstvo. Doporučuji boty kyBoot po úrazech v oblasti dolních končetin, těm, kdo pracují ve stoje, sportovcům a ve stáří jako prevenci pádů.