Cooking is fun, even after long hours of standing!

kybun shoes fulfil the requirements of the catering sector

The soles are abrasion and water resistant, prevent accidents in the workplace. The foot climate system ensures optimal moisture and temperature regulation. kybun shoes don't need to be broken in: The shoe fits perfectly from the moment you slip it on. Why not try out the comfortable and functional kybun shoes for yourself?

Whether serving or preparing, good shoes are essential for jobs in the catering industry.

No more tired legs
Standing for long periods of time in the wrong shoes quickly leads to tired legs and aching feet. kybun shoes remedy this and promote well-being in the workplace.

Relieve the burden on your feet
kybun shoes make it easier to walk and stand for long periods thanks to the elastic, springy air-cushion soles. You hardly notice the shoe due to its light weight, and the walk-on-air sole provides optimal shock absorption and noticeably reduces the stress on your body.

«I’ve always had quite a lot of problems with my feet. There have been times when I’ve hardly been able to stand anymore. It got so bad that I had to see a doctor. But then I found out about kyBoot shoes from some of my friends. Since then, I’ve since been able to cope with long periods of standing and walking around. It’s all thanks to the softness and shock absorption. I’ve also noticed an improvement in my posture».

Bettina Zöllig, owner of the Bären restaurant, Speicherschwendi, Switzerland


Customer testimonials

Erika Eggenberger, poštovní doručovatelka, Švýcarsko

Erika Eggenberger, poštovní doručovatelka, Švýcarsko

Od června 2009 nosím boty kyBoot při své práci jako poštovní doručovatelka a pokud je to možné i ve veškerém volném čase. Nemám už prakticky žádné bolesti zad. Také moje žilní onemocnění jako by se rozplynulo. Jsem nadšená a jen nerada nosím jiné boty.

MUDr. Konrad Birrer, primář FMH chirurgie, sportovní lékařství SGSM/Luzern, Švýcarsko

MUDr. Konrad Birrer, primář FMH chirurgie, sportovní lékařství SGSM/Luzern, Švýcarsko

Propriocepce (pozorování pohybů a polohy těla v prostoru) a proprioceptivní trénink jsou velmi důležité v prevenci zranění. Boty kyBoot jsou efektivním nástrojem pro tento trénink, mohou se nosit celou dobu a jsou velice pohodlné.  Tak člověk bez námahy neustále trénuje. Účinek jsem naposledy mohl vyzkoušet sám na sobě. Bez specifické terapie jsem si mohl vyléčit přetížené Achillovy šlachy tím, že se díky nestabilní podrážce posílily stabilizátory hlezenních kloubů a uvolnilo se přetížené svalstvo. Doporučuji boty kyBoot po úrazech v oblasti dolních končetin, těm, kdo pracují ve stoje, sportovcům a ve stáří jako prevenci pádů.

Ruth Wälti, St.Gallen, Švýcarsko

Ruth Wälti, St.Gallen, Švýcarsko

Již několik týdnů nosím boty kyBoot a cítím se v nich jako v sedmém nebi. Nejraději bych je nosila i doma a dokonce v noci, tak skvěle pohodlně se v nich cítím.