«Bakers might make the best rolls, but Müller makes the best shoes»

For many bakers, aching feet, tension and back pain are part and parcel of their daily routine.

These ailments are primarily caused by long hours of standing, lifting, carrying heavy loads and putting too much strain on one side of the body.

kybun shoes are comfortable and healthy, making them perfect for bakers to wear at work. The kybun shoes feature a unique air cushion sole. This provides optimal shock absorption and noticeably reduces stress on the body.

«You can walk around comfortably and stay on your feet without any pain. The kybun shoes are more than just a comfy treat for your feet,» says a highly impressed Daniel Jakob, head of health and safety at the Swiss Association of Master Bakers and Confectioners.


The kybun shoe effectively meets the demands of the food sector. The soles are abrasion resistant and notably non-slip, providing a secure grip and preventing accidents in the workplace. The foot climate system ensures optimal moisture and temperature regulation.

More and more bakers are opting to wear kybun shoes. Chantal Studer is an apprentice at Igu Beck in Recherswil, Switzerland, and only has good things to say about how comfortable the shoes are to walk in. «kybun shoes are very comfortable to wear and have an excellent grip, even on smooth surfaces. I think kybun shoes make the best work shoes».

All 20 employees at the Füger bakery in Mörschwil, Switzerland, wear the feel-good shoes.

«We might make the best rolls, but Müller makes the best shoes,»jokes Beda Füger. He recommends kybun shoes for avoiding back problems and knee pain caused by long periods of standing. «When I wear kybun shoes, I don’t end up with tired legs and swollen feet at the end of the day, even after a 12-hour shift,» the master baker happily reports.

V tomto listu nejsou žádné novinky.


Opinions/customer testimonials

MUDr. Konrad Birrer, primář FMH chirurgie, sportovní lékařství SGSM/Luzern, Švýcarsko

MUDr. Konrad Birrer, primář FMH chirurgie, sportovní lékařství SGSM/Luzern, Švýcarsko

Propriocepce (pozorování pohybů a polohy těla v prostoru) a proprioceptivní trénink jsou velmi důležité v prevenci zranění. Boty kyBoot jsou efektivním nástrojem pro tento trénink, mohou se nosit celou dobu a jsou velice pohodlné.  Tak člověk bez námahy neustále trénuje. Účinek jsem naposledy mohl vyzkoušet sám na sobě. Bez specifické terapie jsem si mohl vyléčit přetížené Achillovy šlachy tím, že se díky nestabilní podrážce posílily stabilizátory hlezenních kloubů a uvolnilo se přetížené svalstvo. Doporučuji boty kyBoot po úrazech v oblasti dolních končetin, těm, kdo pracují ve stoje, sportovcům a ve stáří jako prevenci pádů.

Erika Eggenberger, poštovní doručovatelka, Švýcarsko

Erika Eggenberger, poštovní doručovatelka, Švýcarsko

Od června 2009 nosím boty kyBoot při své práci jako poštovní doručovatelka a pokud je to možné i ve veškerém volném čase. Nemám už prakticky žádné bolesti zad. Také moje žilní onemocnění jako by se rozplynulo. Jsem nadšená a jen nerada nosím jiné boty.

Univ. Prof. Dr. Christian Gäbler, odborný lékař pro úrazovou chirurgii a sportovní traumatologii, Rakousko

Univ. Prof. Dr. Christian Gäbler, odborný lékař pro úrazovou chirurgii a sportovní traumatologii, Rakousko

Boty kyBoot umožňjí aktivní a zdravou chůzi i na tvrdém povrchu. Měkká, nestabilní podrážka šetří klouby, trénuje svalstvo, zlepšuje rovnováhu a stimuluje receptory na chodidlech. Z lékařského hlediska proto doporučuji boty kyBoot zejména pacientům, kteří mají problémy s koleny nebo vadné držení těla.